פרק ב' – על פרקים, הקאמבק של מאט לה בלנק.

פורסם: מרץ 9, 2011 מאת Nathalie Dobrzan בנושא טלוויזיה
תגים: , , , , , , , , , , , , ,

"פרקים" או "אפיזודס" כפי שהיא תיקרא כאן בארץ, הסדרה החדשה של ג'פרי קלאריק ודייויד קריין (האחרון הוא מיוצרי "חברים"), והקאמבק של מאט לה בלנק לטלוויזיה לאחר הכישלון הצורב של "ג'ואי", היא עוף מוזר שעושה המון דברים נורא מרגיזים.

הסדרה, קו-פרודוקציה של ה-BBC ו-Showtime, מגוללת את סיפורו של זוג תסריטאים אנגליים ונשואים שהסדרה זוכת הבאפטה שלהם על מנהל ג'נטלמני ומקשיש בפנימיית בנים יוקרתית נקנית ע"י מפיק הוליוודי. הם עוברים לאל-איי ושם זוכים לטיפול המסור של המערכת ההוליוודית שמתחמנת, לועסת ויורקת אותם והופכת את הסדרה האיכותית שלהם לסיטקום נדוש וחסר השראה בכיכובו של מאט לה בלנק, הלוא הוא ג'ואי.

אולי בדומה לסיטקום שבתוך הסיטקום, סדרתם של קריין וקלאריק לא מחדשת כלום, הקלישאות בה חבוטות במיוחד, האמירה שלה על הוליווד נדושה עד כאב, נתקלתם בסאטירה חריפה ומדויקת הרבה יותר אצל "לארי סנדרס" ולארי דייויד, נקודת המוצא המתנשאת שלה – שטלוויזיה אנגלית מתעלה על טלוויזיה אמריקנית – היא מזמן לא נכונה או רלוונטית, ואין (אבל באמת שום כלום) אף מהלך עלילתי שהצופה לא יזהה אותו שועט לקראתו כמו עדר שוורים ממרחק של מאות קילומטרים.

אי לכך זה לא אמור להפתיע אף אחד בשלב זה אם אגיד ש"אפיזודס" היא אכזבה נוראית…
אלא שזה בדיוק המקום שבו הסדרה עושה את הדבר היחיד הבלתי צפוי בה, ופשוט עובדת.
"אפיזודס" היא עונג צרוף וממכר מאין כמוהו.

נכון, הדברים שציינתי לעיל הם אכן בעייתיים, אבל הם לא מצליחים לקלקל ולו במעט את הקסם שלה.
"אפיזודס" היא קומדיה קלילה, שנונה, אלגנטית ומבדחת (לעתים מאוד, מאוד מבדחת), על זוג שנגעל מגלגלי המנגנון ההוליוודי המשומן, אבל לא מצליח שלא להתפתות על ידו ולהירמס תחתיו, ובבסיסה דמויות מצוינות, שחקנים נהדרים ודינמיקה נפלאה.

כי למרות שדמותו של מרק לפידוס, המפיק הנאלח, לעתים קרובות מדי מוגזמת על גבול חוסר אמינות משווע (בעיקר כשזה מגיע ליחס שלו אל אשתו, ושלא באשמת ג'ון פנקאו שמגלם אותו בכישרון) וככזו היא מחבלת בסאטירה (הלגיטימית והמוצדקת) של הסדרה, מולה עומדות מבחר דמויות מבדחות ואמינות כמו שון (סטפן מנגן) הבעל והתסריטאי האטרייתי שאינו עומד בפני קסמיה של הוליווד, או קרול (קתלין רוס פרקינס) העוזרת העליזה-בכוח של מרק.
ובראשן, ללא ספק, ניצבת טמסין גריג בתפקיד בוורלי, התסריטאית המפוכחת, העצבנית וה-(נו, כמעט)בלתי מתמסרת.

גריג, המוכרת לצופים בארץ מ"מחלקה אלטרנטיבית" (אק"א "Green Wing", גם בה היא כיכבה לצדו של מנגן. ולצופה האנגלופיל גם מ-"Love Soup" ובעיקר מ-"Black Books"), היא שחקנית קומית מופלאה שמצליחה לעורר המון סימפתיה על אף מצבה הזעוף-תמידי, לעודד צחוקים (היא היחידה בסדרה שגורמת לי לצחוק בקול רם) וגם לייצר הזדהות עמוקה עם התסכול, המירמור והבלבול של בוורלי. יש בה משהו כל כך מתוק, חמוץ וכן, שפשוט גורם לך להתאהב בה עד כלות.

עזר כנגדה עומד מאט לה בלנק, שמצליח להמציא את עצמו מחדש בתור, ובכן, עצמו.
ההתמודדות של כל אחד מבני הזוג עם הכוכב שנכפה עליהם ע"י הרשת או ליתר דיוק, האינטראקציה הייחודית והשובבה של לה בלנק איתם, עומדת במוקד הסדרה.
לה בלנק של "פרקים" כל הזמן מזגזג על הפער והדמיון שבינו לבין ג'ואי. להבדיל מהדמות שפרסמה אותו, הוא לא טמבל, הוא לא נאיבי והוא גם לא לגמרי נחמד. לה בלנק הדמות היא כל מה שהיינו מצפים מכוכבי עבר משופשפים, שחוקים וציניים להיות (וזה לא איזה שוס חדש, העיניין הזה של לגלם את עצמך בהפוך על הפוך), אבל היא מצליחה על הדרך גם להיות מכמירת לב, מקסימה ו…שימו לב, מאוד, מאוד סקסית.

אמת שגם ב"חברים" הוא ישב מבחינה תסריטאית על תקן סוס ההרבעה האיטלקי, אבל בתכל'ס רוב צופות הסדרה לא חשקו בו.

מתיו פרי היה לרגע חולף השחקן האטרקטיבי שבחבורה (ואז האנורקט המכור למשככי כאבים ולאחריו – הטרחן השמנמן) ודייויד שווימר היה השחקן הקומי המצטיין והתפקיד הרומנטי הראשי, ואי לכך, רוב הזמן, הגבר הכמעט-מושך בין הבנים.

ג'ואי היה בעיקר (למעט בזמן התאהבותו הנכזבת ברייצ'ל) הליצן הטמבלול עם האובססיה לאוכל.

ב"אפיזודס", לה בלנק מתגלה כגבר שרמנטי עם צ'ארם של מכשף נחשים (מסתתרת כאן בדיחה קטנה שמובנת רק למי שצפו בסדרה) ועם מראה גברי מעודן ומכובד א-לה ג'ורג' קלוני (וואו, מי תיארה לעצמה שג'ואי עם שיער מלח-פלפל יהיה כל כך מעורר תיאבון?!), שלא מפחד לצחוק על עצמו ולשרטט את מאט לה בלנק-השחקן כטיפוס מאוד בעייתי, אגוצנטרי ובואו נודה, וואחד שמוק (אופס, עוד בדיחה פנימית, עמכם הסליחה).

יחד, גריג ולה בלנק מייצרים אנרגיה קומית מחשמלת והדינמיקה ביניהם (שלא לומר המתח המיני הלא ממומש שיגרום לכם לתלוש את השיער ולטפס על הקירות), היא אחת מהסיבות העיקריות להצלחת הסדרה.

אז נכון, "אפיזודס" לא מייצרת סאטירה אמיתית וחריפה על תעשיית הטלוויזיה ההרסנית כמו שהיא הייתה רוצה וכמו, נאמר, העונה השנייה של "ניצבים" שהתימות שלהן מאוד דומות (בעצם, גם ניצבים וריקי ג'רבייס ממש לא הצליחו לייצר סאטירה כמו שהתיימרו לייצר), אבל היא עושה מהלך מחוכם, ופה מגיע קרדיט לגיא על הניסוח – ומתחילה כסדרה מאוד אנגלית בפרק הראשון (הנטול מאט לה בלנק) וככל שהסדרה ממשיכה היא עושה מול עיננו מעבר לסידרה אמריקנית,
ומצליחה לבדר ולענג תוך שהיא מתארת ברגישות ובקריצה את המשבר הגורף אליו נקלעים שני בני זוג הטובעים בצד הרדוד של הביצה ההוליוודית.

לסיום, כטיזר, הנה הצצה למאט לה בלנק באודישן לתפקיד חייו.


(נ.ב. לא, הוא הרבה יותר סקסי בסדרה עצמה)

"פרקים" או "Episodes" תשודר ב-YES, החל מה- 22/3 מדי יום שלישי ב-21:55.

תגובות
 1. גיא ברמן מכליס הגיב:

  אני התאהבתי בסדרה לגמרי. טמסין גריג נפלאה ומבחינתי היא יכולה להתחיל להופיע בכמה שיותר סדרות. מאט לה בלנק מקסים ובאמת שכולם טובים מאוד.
  בניגוד לנטלי אני חושב שהסדרה לא ניסתה לנסח אמירה חדשה אלא להציג את אותה האמירה בדרך חדשה, ולכן מבחינתי היא הצליחה בגדול.

  -אולי ספויילר-

  הסדרה לא מנסה להיות משהו אחר מאשר סיטקום, אבל סיטקום שמנסה להתמודד עם ההבדלים שבתפיסה ובגישה שבין טלויזייה בריטית ואמריקאית. לדעתי דמויות הזוג נאמנות לסיטקומים האנגלים ומתנהגות בהתאם. הדמויות האמריקאיות מתנהגות כפי שדמויות בסיטקומים אמריקאים מתנהגות. אם הפרק הראשון, שבו לא מופיע (כמעט) מאט לבלנק (וזו החלטה מאוד אמיצה לסדרה אמריקאית, שלא יהיה לכם ספק) הוא פרק מאוד בריטי, אז הפרק השביעי הוא כולו אמריקאי.
  לכן, לדעתי יש פה חדשנות בעשייה.
  סדרה מעולה. אני מת עליה.
  והקטע שנטלי העלתה פה ולא הכרתי, הוא כל כך נפלא שחבל שלא מצאו דרך להכניס אותו סדרה. הוא ללא ספק הפרומו הטוב ביותר שראיתי בחיי.

  • Nathalie Dobrzan הגיב:

   אני לחלוטין מסכימה איתך לגבי המבנה, וזו בהחלט החדשנות היחסית שלה וזה די מבריק, אבל אני חושבת שמשום שהנושא כל כך נדוש בשלב זה, הייתי שמחה לראות יותר דיוק בגילום הדמויות ובניסוח האמירה.
   כי לא משנה אם הסדרה מתאמריקנת, עצם זה שהיא עובדת, והיא עובדת יפה, מחבלת להם בביקורת על הוליווד.
   או, במילים אחרות, כדי לנסח מטא-אמירה באמת חריפה הם יצטרכו להפוך את הסדרה שלהם לסיטקום נחות, ואנחנו לא רוצים את זה.

   וואו, התגובה שלי היא גרסת הטוקבק ל-inception, נסה להבין את ההיגיון הפנימי ואל תלך לאיבוד בשלג. :/

   • גיא ברמן מכליס הגיב:

    ואני דווקא חושב שהפרק האחרון שלה הוא אכן נחות יחסית לשאר הסדרה.
    באופן אישי אני מקווה שהעונה השנייה לא תמשיך כהמשך ישיר לעונה הראשונה, אלא שהם ימצאו איזשהי דרך מחוכמת לעשות משהו שונה עם אותם שחקנים.

    • Nathalie Dobrzan הגיב:

     הוא אשר אמרתי.
     אני מקווה שהפרומו שצירפתי פה יהיה הקו המנחה לעונה השנייה.
     תחשוב על זה. 🙂

 2. Irit הגיב:

  ראיתי רק את הפרק הראשון בינתיים, אבל נהניתי בטירוף – נטה – תודה על ההמלצה 🙂 בטח אחרי שראיתי את מיסטר סאנשיין הגרועה של "צ'נדלר". עדיין לא הבנתי מה הקטע שם ואני גם לא מתה להבין כבר, אבל אני מודה שבחיים לא הייתי מנחשת שמאט לה בלנק יהיה בסדרה טובה יותר.

  • Nathalie Dobrzan הגיב:

   אוי, איזה כיף שנהנית!
   למרות שלא היה חשש שלא. היא באמת ממתק טלוויזיוני.

   על הסדרה של צ'אנדלר אני כנראה אוותר. אלא אם כן מישהו מכם ידווח לי על שיפור משמעותי.
   ותחזרי לדווח לי כשאת מוצאת את מאט סקסי.

   • Irit הגיב:

    ואני מתה על טמסין גריג! בחיים אני לא אזכור שככה קוראים לה, אבל מתה על הפרצוף של האישה הזאת 🙂

 3. אלה הגיב:

  בסדר, בסדר, אנחנו מיד ניגשים לעניין. 🙂
  איפה משיגים?

  • Nathalie Dobrzan הגיב:

   עוברים ליס, או מורידים.
   או באים אל נטלי הבייתה עם דלי ולוקחים מהמחשב שלה. חסר לי פרק 7, אותו תצטרכו להוריד (או לשבת כמו הג'נקייה המסכנה שאני ולראות אותו אונליין).

 4. אסתי הגיב:

  גם לי עשית חשק, אנא העבירי חומרים

 5. Ela הגיב:

  So we already watched 2 Eps (of Eps, hehe) and really enjoyed it! See how good students we are??
  Matt looks so much better than he did in Friends! All characters are great, the dynamic between the Americans and the British is great and very funny, even without the punches.
  But for now I love the most Carol the producer, I think she's a very good comic actress.

 6. […] העזה ללואי סי קיי והתפעלותי לנוכח ההופעה השנונה של מאט לה בלנק (שהמציא עצמו מחדש בעורמה), השנה הזו הייתה שייכת לאיש […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s